Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

F1 Gran prix Brazil:Παγκόσμιος Πρωταθλητής ο Μπάτον

Ο Τζένσον Μπάτον με έξι νίκες είναι ο παγκόσμιο πρωταθλητής για το 2009. Ο Μαρκ Γουέμπερ είναι ο νικητής του GP στο Ιντερλάγκος, ζευγαρώνοντας τις φετινές του νίκες. Ο εκπληκτικός Κουμπίτσα αναδείχθηκε δεύτερος, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο προηγούμενος-πλέον-πρωταθλητής Λιούις Χάμιλτον.

Ο αγώνας στο Ιντερλάγκος για ακόμα μια φορά ήταν συναρπαστικός. Η εκκίνηση ήταν δραματική και η αγωνία από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα άγγιξε «κόκκινο». Ο Μπαρικέλο από την pole position δεν μπόρεσε να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων και τερμάτισε στην 8η θέση. Ο Μαρκ Γουέμπερ μετά από το γερμανικό Grand Prix είδε τον εαυτό του να παίρνει τη δεύτερη νίκη του στην F1, ενώ ο Ρόμπερτ Κουμπίτσα λίγο πριν από το τέλος της BMW από την Formula 1 ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βάθρου. Ο Λιούις Χάμιλτον παρέδωσε τα σκήπτρα του παγκόσμιου πρωταθλητή, στον συμπατριώτη του Τζένσον Μπάτον από την Τρίτη θέση.